KIRŞEHİR:
3 Aylık Yaz Tatili 1 Ay Kısalıyor

 Milli Eğitim Bakanlığı, 180 iş günü olan eğitimi süresini 190-220 güne çıkarmakiçinçalışmalara başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı,ilkokul1. sınıftan 8. sınıf sonunakadarişlenen derslerin ağırlığını değiştiriyor.

Bakanlık ayrıca 180 iş günü olan eğitim süresini de değiştirmekiçinçalışma başlattı. Çalışmaya görebiryıllık eğitim süresi yeniden belirlenecek.Biryıllık eğitim süresi 190-220 gün arasında olacak.

Gelecek yıl 3 dönem olacak

MEB öğrencilerin mevcut sistemde 4,5 aylık iki dönemolarakaldığı eğitim süresini uzun buluyor. Gelecek yıl 3 sömestr uygulaması başlatılması düşünülüyor. Yani öğrenciler 3’er aylık 3 dönem halinde eğitim yapacak, bu dönemler arasında iki kısa tatil olacak.

Öğretmenlere önceki gün video konferans sistemiilebağlanan Bakan Ömer Dinçer, eğitim sisteminde köklübirdeğişiklik yapacakları mesajını verdi. Bakanlık 43 gelişmiş ülkeyi incelemeye aldı ve Türkiye'nin en az eğitim süresi uygulayanülkedurumunda olduğunu tespit etti. Bu tespitin ardından MEB yıllık 180 gün yani 36 hafta olan eğitim süresini diğer ülkelerdeki 190-220 gün seviyesine çekmekiçinçalışma başlattı. İlkokul 1'den 8. sınıf sonunakadaryıllık 720 saat ders süresinde de sınıflara göre düzenleme yapılacak. Bu düzenlemelerin önümüzdeki hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

Sorunlar ve çözümleri

Bakan Dinçer'in verdiği bilgiye göre Bakanlık tarafından yapılan yeni ders süreleri çalışmasındaki tespitler şöyle:

1 YIL AZ EĞİTİM ALIYORLAR

Milli Eğitim Bakanlığı 1 yılda 180 iş gün eğitim yapıyor yani 36 hafta eğitim süresi var.Dünyanınönde gelen ülkelerinde ise en az eğitim iş günü sayısı Türkiye'de. Gelişmiş ülkelerde 190 gün, 200 gün hatta 220 gün eğitim yapılıyor. Eğitim süresinin farklı olması toplumlarıfarklılaştırıyor. Türkiyeheryıl 720 saat ders veriyor. 8 yıllık eğitimde 8 yılda 5.760 saat ders veriliyor. Aralarında Finlandiya, Singapur, İsveç, İngilitere, ABD, Kanadagibiülkelerin bulunduğu eğitimde gelişmiş 43 ülkenin analizine göre eğitim saati 43 ülke ortalaması ele alındığında 6.434 saat. Türk öğrencileri 8 yıl içerisinde 674 saat daha eksik ders alıyor. Yıllık 720 saat ders verildiği düşünüldüğünde 674 saatin anlamı daha da artıyor ve Türk öğrencilerinin 8 yılda diğer ülkelere göre 1 yıl daha az eğitim aldığı ortaya çıkıyor.DünyaBankası raporunda MacaristanileTürkiye arasında Türkiye'deki çocukların 1 yıl geride olduğu tespiti düşünüldüğünde bu tespitin nereden kaynaklandığı da ortaya çıkıyor.

HER SINIFA AYRI DERS SAATİ

Türkiye'de okuyan öğrencilerilkokul1. sınıfta da, 8. sınıfta da yıllık 720 saat ders alıyor.Ancakgelişmiş ülke analizlerine göre 1. sınıfa başlayan öğrenciler ortalama 540-680 saat ders alıyor. İlkokul 1. sınıfta 720 saat ders veren başka ülke yok. Türk öğrencilerine 1. sınıftan itibaren yükleniliyor. Öğrenciler ders yoğunluğu nedeniyle ilk sınıftan itibaren okulusevmekyerine iş yükü altında eziliyor. Okuldan kaçma yollarını arıyor. Gelişmiş ülkelerde 8. sınıfta 900-1.014 saat arasında eğitim veriliyor. 1. sınıftan 8. sınıfa kadar farklı ders saatleri var. Dünyadaki diğer ülkeler oyun ile eğitime başlıyor ve eğlenerek okulu sevdiriyor. Türkiye de benzeri bir sisteme geçmelidir.

"BAŞARILI DEĞİLİZ"

"200 saat daha fazla Türkçe öğretmeye çalışıyoruz ama başka ülkeler kadar başarılı değiliz. Demek ki bir sorun var. 198 saat daha az matematik veriyoruz. 115 saat daha az fen veriyoruz 151 saatsosyalbilgiler, 169 saat daha az Din Kültürü dersi veriyoruz. 215 saat daha az beden eğitimi veriyoruz. Ben size soruyorum PİSA((Programme for International Student Assessment-Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı)'da matematik ve fen derslerinde Kanada ve Finlandiyagibiülkelerde 2 yıl geride olduğumuz belirtiliyor. Bunun nedenini şimdi görebiliyoruz.Sistemolarakciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Uygulama stratejilerinde de ciddi sıkıntılar var. Tedbirler alınmamış. Bu mevcut statü korunmamalı, değiştirmemiz gereken unsurlar var."

Kaynak: Vatan


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kırşehir'in Nüfusu Değişti
Türkiye'de geçen yıl 2 milyon 720 bin 438 kişi yaşadığı şehri değiştirirken, Kırşehir’in nüfusu...

Haberi Oku